92. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

92. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

2020 Oscar ödülleri ve kazananlar Los Angeles’taki Dolby Theatre’da düzenlenen muhteşem bir törenle açıklandı. 92’nci Akademi Ödülleri olarak da bilinen Oscar  ödül törenine damga vuran yapım ‘Parazit’ oldu. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise Joker filmi ile Joaquin Phoenix kazandı. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar ödülü ise Bir Zamanlar Holywood’da filmi ile Brad Pitt’in oldu. Brad Pitt’in oyunculuk alanında kazandığı ilk Oscar ödülü.

Güney Kore yapımı Parazit 2020 Oscar Ödüllerine damgasını vurdu. Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan Parazit, önce En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini kazandı. Film ve yönetmen ödüllerini de Parazit’in alması gecenin sürprizi olarak tarihe geçti.

Parazit filminin bir başka özelliği ise, ilk kez İngilizce dışında bir dilde çekilen filmin hem En İyi Yönetmen, hem En İyi Film hem de En İyi Uluslararası Film dallarında Oscar kazanıyor olması. Amerika’da yapılan gösterimlerde, genellikle kendi dili dışında başka bir dilde alt yazılı film izlemeyi sevmeyen ABD seyircisinin de beğenisini kazanmıştı.

Geniş bir kitlenin En İyi Film kategorisinde ödül almasını beklediği 1917 filmi, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses Miksajı, En İyi Görsel Efekt kategorilerinde ödüle layık görüldü.

En İyi Film: Parazit
En İyi Yönetmen: Bong Joon Ho (Parazit)
En İyi Kadın Oyuncu: Renee Zellweger (Judy)
En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (Joker)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Brad Pitt
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laura Dern (Marriage Story- Evlilik Oyunu)
En İyi Uluslararası Film: Parazit
En İyi Görüntü Yönetmeni: 1917
En İyi Animasyon: Toy Story 4

2020 oscar ödülleri

2020 oscar ödülleri