Loving Vincent

Loving Vincent

Loving Vincent

İyi ki doğdun Vincent Van Gogh (30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890), Hollandalı art izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Bunların arasında manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler bulunmaktadır ve modern sanatın temelleri sayılan cür’etkâr renkler ile canlı, fevrî ve ifade dolu fırça darbeleriyle ayırt edilirler. 37 yaşında yıllardır süren zihin rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından intihar etti.
Bugün film önerimiz ise,

Loving Vincent (Vincent’ten Sevgilerle), yönetmenliğini Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın birlikte yaptığı 2017 çıkışlı Polonya ve Birleşik Krallık ortak yapımı biyografik animasyon filmi. Film, ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve özellikle de ölümüne zemin hazırlayan şartları konu edinmektedir. Film, Polish Film Institute ve kısmen de Kickstarter kampanyası ile finanse edilmiştir.
Film, 65.000 kareden oluşmaktadır ve bu karelerin her biri, 125 kişilik ressam ekibi tarafından yaratılan Van Gogh’la aynı tekniği kullanarak tuval üzerine yağlı boya ile yapılan resimlerden oluşmaktadır. Film ilk gösterimini 2017 Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. 30. Avrupa Film Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” ödülüne layık görülen “Vincent’ten Sevgilerle”, 75. Altın Küre Ödülleri’nde de En İyi Animasyon Film Ödülü’ne aday olmuştur.

vincent van gogh

vincent van gogh