14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü

Sevgililer Günü her yıl 14 Şubat günü birçok ülkede, çoğunlukla evli ya da sevgili çiftlerin kutladığı özel bir gündür. Kökenine bakacak olursak, Roma Katolik Kilisesi tarafından Valentine isimli din adamının anısına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle birçok toplumda “Aziz Valentine Günü, St. Valentine’s Day olarak kutlanmaktadır. Valentine kelimesi ise batı medeniyetlerinde sevgili veya hoşlanılan kişi manalarında kullanılmaktadır.

Özellikle 14 Şubat gününde yapılan kutlamalar, karşılıklı alınan hediyeler ve tahminlere göre bir milyarı geçen mesaj adedi ile (kart, dijital) tam bir tüketim çılgınlığı yaşanmaktadır.

Antik çağlarda, şubat ayı aşk ile ilişkilendirilmekteydi. Antik Yunan takvimlerinde, ocak ayı ortası ile şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon Ayı olarak isimlendirilmiş, Zeus ile Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

14 Şubat, Antik Roma’da, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bugün Bereket Tanrısı Lupercus’un onuruna düzenlenmekte ve bugün din adamları tanrıya keçi kurban etmekteydi. Din adamları, Roma sokaklarında koşuşturarak, karşılaştıkları herkese dokunurlar, kafalarının üzerine koydukları deri parçalarıyla da Lupercus’u simgelerlerdi. Genç kızlar doğurganlıklarını arttıracağı ve kolaylaştıracağı inancıyla Bereket Tanrısı’nın dokunuşlarından nasip almak adına öne atılırlardı.Bu bayram 469 yılında Papa tarafından yasaklandı.

Aziz Valentine isminin aslında tarihi kaynaklarda romantizm ile ilişkilendirilmesi yoktur. Çoğu tarihçiye göre bu bir efsaneden öteye geçmemektedir ancak Aziz Valentine onuruna, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından kutlama günü ilan edilmiştir.

14.yüzyılda, Fransa ve İngiltere’de 14 Şubat kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Bugünün özelliğinden dolayı sevgili olanlar birbirlerine hoş sözler yazan notlar vermekteydi. Bu notlarda sevgililer birbirlerine Valentine diye hitap ediyordu.

14 Şubat tarihinin toplumsal bir kutlama olayına dönüşmesi ise 1800’lü yıllarda Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından sonra gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda Sevgililer Günü tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır. Sevgililer Günü’nde esas olan eşe veya sevgiliye sevgi mesajları ve aşk şiirleri içeren bir kart vermektir. Sevgilisi olmayan kişiler, hoşlandıkları kişilere “Sevgilim Olur musun?” yazılı isimsiz bir kart gönderirler ve alıcı kişi bu kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.

Günümüzde dijitalleşmeyle beraber kart gönderme işlemi yerini mesajlaşmaya bırakmış olsa da özellikle çiçek ve çikolata satışlarında büyük patlamalar gerçekleşmektedir. Evlenme teklifi için de sıklıkla tercih edilen 14 Şubat’ta en yaygın kutlama ise baş başa, romantik akşam yemekleridir.

*Suudi Arabistan, Özbekistan, Türkmenistan, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan Sevgililer Gününü kutlamayan ülkelerdir.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

sevgililergünüblog